Bardzo lubię czytać powieści historyczne, ale podchodzę do nich z ograniczonym zaufaniem. Dzieje się tak nieprzypadkowo. Zauważyłam, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej książek poruszających tematykę wojenną, dlatego staram się tego typu lektury wybierać z rozwagą. Jednak po powieść Jennifer Rosner “Żółty ptak śpiewa” sięgnęłam z wielkimi nadziejami (https://www.taniaksiazka.pl/zolty-ptak-spiewa-jennifer-rossner-p-1345157.html). Po prostu chciałam tę książkę przeczytać. Jestem świeżo po lekturze tej powieści i jestem zachwycona. To naprawdę dobra książka, a do tego czyta się ją bardzo szybko. Nie dlatego, że  jest taka krótka, a dlatego że po prostu wciąga. Polecam każdemu przeczytać tę powieść.

Czy miłość matki i córki wystarczy, aby przetrwać wojnę?

Głównymi bohaterami tej książki są dwie kobiety – matka i córka, które podczas Drugiej Wojny Światowej ukrywają się na polskiej wsi przed nazistami. Kobiety są Żydówkami, co oznacza, że są w permanentnym niebezpieczeństwie w czasie tego wojennego czasu. Kobiety ukrywają się w stodole, gdzie mogą liczyć na wsparcie pewnej rodziny. To dla nich wielka szansa. Jednak muszą zachowywać się naprawdę cicho, co nie jest wcale takie łatwe dla pięcioletniej dziewczynki. Aby dziewczynce było łatwiej, mama opowiada jej bajkę o żółtym ptaku, który staje się przyjacielem dziewczynki. Okazuje się jednak, że kobiety muszą opuścić swoją kryjówkę. Matka staje przed poważnym dylematem. Nie wie, czy jej córka poradzi sobie w lesie, czy nie lepiej byłoby ją zostawić u rodziny, u której się ukrywały. Jaką decyzję podejmie kobieta? Czy zabierze córkę ze sobą? A może pozwoli jej zostać? Nie chcę zdradzać więcej z fabuły książki, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po tę powieść. Naprawdę warto.

Udany debiut Jennifer Rosner


Autorka napisała niezwykle wzruszającą powieść, która nie pozwala przejść obojętnie wobec historii Róży i jej córki. Mamy tutaj przedstawioną przeogromną miłość matki do dziecka, ale i wielkie zaufanie i miłość dziecka wobec matki. W powieści ukazana jest także miłość do muzyki. Dziewczynka tak bardzo kocha śpiewać, tak bardzo kocha muzykę, że tylko to pozwala jej przetrwać trudny czas.

Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Autorka świetnie ukazuje te wszystkie emocje, jakie towarzyszą bohaterkom książki. To trudna powieść, mimo że napisana dość lekko. Fabuła nie jest zbyt szybka, wszystko toczy się dość monotonnie, ale Róża i jej córka wykreowane są tak plastycznie, tak interesująco, że książka po prostu wciąga. Jest to historia, której potem długo nie można wyrzucić z głowy. 

School obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com